נטייה להשמנה, לשמור מתחילת חיינו

"יש לך נטייה להשמנה, את חייבת לשמור כל חייך" – אחד המשפטים ששמעתי הרבה בחיי. אז, מה אני אשמה לעזאזל, מה עשיתי רע שלזה נולדתי? האם הייתי צריכה להיוולד עם תפריט דיאטה מוכן לעתיד טוב יותר? במה חטאתי שזה מה שמגיע לי עכשיו? לשמוע את המילה ירידה במשקל כל חיי?

ברגע שאת מבינה שיש לך נטייה להשמנה, את כבר מראש מרימה ידיים, מה שאומר שעליי לשמור כל חיי על מה שאני אוכלת? נראה לי מאמץ אדיר ואולי אפילו לא משתלם, הרי בכל מקרה אעלה שוב, כי הרי יש לי נטייה להשמנה, אז למה להתאמץ? אמות שמנה וזהו.

מהיום בו נולדתי, לפני 48 שנה, אני זוכרת את עצמי כילדה שמנמנה/מלאה, בהביטי בתמונות הילדות שלי, ניבטת אליי ילדה מחויכת אך מלאה לגילה, תמיד אהבתי לאכול, ועקב אכילס שלי היה, מתוקים עד בלי די. ולמה לא שמו לי גבולות, אתם שואלים? ניסו, אך כנראה שלא ניסו מספיק.

אפשר היה לזהות מתחילת חיי שיש לי נטייה להשמנה, אמי הייתה מלאה, סבתי כנ"ל, אז איך זה לא יגע גם בי? ולא רק בי בעצם, גם בשני אחיי אשר נטייתם להשמנה קיימת גם אצלם, רק שאצלי זה היה קיצוני יותר, היום, לזכותי יאמר, שאני כבר לא שמנה והם עדיין מלאים וצריכים לרדת במשקל.

בזמנו, כל תפריט דיאטה בו התחלתי, לא ארך זמן והעליתי הכל בחזרה, מהמקום של חוסר ידיעה והבנה שאני צריכה לשמור כל חיי, כי יש לי נטייה להשמנה.

נטייה להשמנה מגיעה מגנים תורשתיים, כך לפחות גורסים המומחים, ומהבית, ואת זה אני אומרת לכם, איך שהורגלנו לחיות לפי דפוסי התנהגות הורינו, כך גם אנו נמשיך את דפוסי ההתנהגות הללו, אם הורינו פחות הביעו רגשות ומילאו את מחסורם הנפשי דרך האוכל, אנחנו שחווינו זאת בילדותינו נמשיך בדרך קלוקלת זו, עד שנצא מרחם אימנו, נהיה עצמאיים לחיינו ונבין, שאין ברירה, צריך לקחת את עצמך בידיים, לבצע שינוי חשיבתי ואורך חיים אחר ולשמור כל החיים, אחרת, לא נצא ממעגל ההשמנה הזה.

כמובן, שיש סיבות נוספות להשמנה חוזרת, סיבות נפשיות, שאותן חשבנו שאנחנו פותרים דרך אכילת יתר, וכנראה שהורינו שלימדו אותנו זאת, ושלא במודע, למדו זאת דרך הוריהם, למלא את מחסורך הפנימי דרך אכילה.

שום תפריט דיאטה ולו המוצלח ביותר, לא יוכל להשיג את המטרה שלך עם עצמך, אלא רק אם תעמוד על המשמר לגבי משקלך, כל חייך.

זיהיתם בילדכם נטייה להשמנה? התחילו מגיל מוקדם, הציבו גבולות. אל תכניסו אויבים הביתה, כמו: ממתקים, חטיפים, מאפים וכדומה, הראו לו דוגמא ודרך איך לאכול נכון, עמדו על המשמר כל עוד הוא חי תחת חסותכם, כי ילד שמן יהפך להיות מבוגר שמן.
שתפו

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Translate »
נְגִישׁוּת
תפריט נגישות באתר תפריט נגישות באתר