עודף משקל – הרזיה ונשים שמנות במאה הקודמת

אילו חייתי במאה הקודמת כאשה עבת ממדים הייתי להיט מהלך. בתקופת ימי הביניים ועד המאה ה- 19 באירופה, נשים שמנות נחשבו, נשים פוריות ובריאות, מוצלחות ובעלות קיומיות חזקה. הרזיה לא הייתה חלק מהלקסיקון באותם ימים.

שמנה-בציור-רנואר

מי שהיה רזה או שדוף, נדבק בו הדימוי של עני, דל אמצעים, חלש, חולה ומהמעמד נמוך. אשה שמנה נחשבה למושכת וסקסית, וגברים נמשכו אליה כמו דבורים אל הצוף, השמנה הייתה פופולרית בימים ההם, ציירים רבים נמשכו לנשים שמנות כמודל, גם בעיניהם הן נחשבו מושכות וכדוגמניות נחשקות לעלות על בד הציור.

ואכן, הנשים השמנות אשר מצוירות על ידי ציירים ידועים, נראות כנשים חינניות, מלאות מיניות, בשלות ונחשקות, כי כך ראה אותן הצייר וכך אהב אותן תחת מכחולו, אשה שמנה נחשבה אז אצל חלק מהציירים כאידאל הנשיות, כל עוד היא שופעת ומאושרת בחלקה.

לעומת זאת, במדינשמנה-בציור-רובנסות אפריקה, קיימת תופעה מזעזעת אשר דוגלת בפיטום נשים בכפייה, כי נשים שמנות נחשבות ככוחניות, בריאות ופוריות, הרזיה לא עולה על דל שפתן, כיוון שרזון מסמל בדיוק ההיפך ממה שמסמלת אשה שמנה, כך גם קיימת התופעה בעולם הערבי, לצערנו, גם שם נשים שמנות מסמלות את אותו הדבר כמו במאה הקודמת, והן נחשבות מאד מקובלות בחברה הערבית.

וכך, נשים שמנות היו גאות להיות "גדולות", הצלחתן עם גברים היתה גדולה, הן היו מחוזרות, מושכות ושופעות סקס ומלאות ביטחון בעצמן ובמראן, בגלל היותן כאלה.

היום, בתקופתנו המודרנית, אשה שמנה, נחשבת כאדם חריג בחברה, אין הבדלי מעמדות, וכל אחד יכול להיות עב בשר, המילה הרזיה, נשמעת תכופות עקב הלחץ המוגבר מצד החברה, התקששמנה-בציור-בוטרוורת, שלטי חוצות ואף גם האינטנרט, וכולם ממש דורשים ממך שתהיי רזה וחטובה.

נשים שמנות, בעיקר, נתקלות באפליה ודחייה עקב מראן הגדול, הן פחות פופולריות בקרב גברים, פחות מבוקשות כדוגמניות או מגישות בטלוויזיה, נתקלות בדחייה במקומות עבודה, כי היום, אשה שמנה לא נתפסת כאדם בריא או מוצלח, אלא כחריגה בחברה, והחברה משדרת לנו בדיוק את ההיפך, וכך אנו נאלצות מדי יום, לבדוק את עצמנו ואת כובד משקלנו, ועושות כמעט הכל על מנת שנוכל להצטרף לזרם של האנשים הרזים והחטובים.

אילו רק יכולתי אז לחיות במאה הקודמת, אולי היום, הייתי יושבת
בגאווה על איזה בד ציור של צייר מפורסם ליד המונה ליזה.
שתפו

You may also like...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Translate »
נְגִישׁוּת
תפריט נגישות באתר תפריט נגישות באתר